E.D.T.A.
 Home
 About Us
     Mission Statement
     Committee
     Facilities
     By-Laws
     Rules
     History
  Senior
     General Information
     Fixtures
     Tables
     Results
     Points Adjustment
     Malcolm Winneke Award
  Junior (Summer)
     General Information
     Fixtures
     Tables
     Results
     Points Adjustment
     Les Semmens Award
  Junior (Winter)
     Fixtures
     Tables
     Results
     Points Adjustment
  Orange Ball
     Fixtures
     Tables
     Results
     Points Adjustment
  Tournaments
     Schedules
     Results
  Photo Gallery
  Club Links
  Downloads
  Site Map

TA Match Centre
TA League Manager
EDTA/NETA Award Voting – Malcolm Winneke
href="https://tennissa.wufoo.com/forms/zneodfy090xwtq/" target="_blank">EDTA Junior Award Voting Summer – Les Semmens
EDTA Junior Award Voting Winter – Pat Semmens
EDTA Tournament
Tennis Australia
NOTICE BOARD  
   
   
LES TAPP  
   
The Les Tapp entries will close on Feb 23. Please let Barb Le Cornu know if you wish to be in a team. She will advise teams shortly thereafter to arrange for shirt collection if required.  
   
   
ooooo ---------------------- oooo  
   
   
To find weather cancellation for competition matches please follow this instruction:  
Select the Tennis Australia Logo on the bottom left of this page  
at the top of that page select States - South Australia - Competitions  
from the drop down menu you will then see "inclement weather update"  
Notifications will be seen here by 5 pm.  
   
   
The Pat Semmens Awards winners for Winter 2023 were:  
Daniel Xu - Div 1 Glenunga and Malaika Yengi - Div 4 Collingrove  
   
The Malcolm Winneke Trophy Winners for Season 22/23 are:  
Jon Davis - Campbelltown Hectorville and Tim Williams - Prospect  
Aya Shirai-Doull - Norwood, Janelle Whenan - Rostrevor, Amy Hawley - Modbury  
   
The Malcolm Winneke Trophy Winners for Season 21/22 are:  
Luke Guerrieri from Norwood and Amy Hawley from Modbury  
   
The Malcolm Winneke Trophy Winners for Season 20/21 are:  
Matthew Johnson from Holmesdale Men's Division 4 and  
Conner Bury from Athelstone Men's Division 6  
Amy Hawley from Modbury Women's Doubles Division 1 was the female winner  
   
   
   
The Les Semmens Award for Junior Season 22/23 are:  
Amalia Capitano - Athelstone and Alexander Chan - Collingrove  
   
The Les Semmens Award for Junior Season 21/22 are:  
Aymee Jaldiani - Rostrevor, Bijou Wright - Beaumont and Chris Wen - Rostrevor  
   
The Les Semmens Award for Juniors Season 20/21 are:  
Simone Garfi, Rostrevor Div 6 Boys and Mahaan Akula, Trinity Div 8 Boys  
Eden Ackarie from EAP Division 3 Girls  
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
THERE IS NOW A MATCH CENTRE LINK VIA OUR FACEBOOK PAGE  
(pinned at the top of page - click on See more...... then the http link)  
   
   
ENSURE THAT YOUR HAVE LIKED US ON FACEBOOK FIRST  
   
We will communicate through FACEBOOK this year in addition to this Website  
PLEASE LIKE US ON FACEBOOK - GO TO EDTA TENNIS  
   
   
MALCOLM WINNEKE TROPHY FOR SEASON 2019/20  
   
The Winner of the Female Winneke:  
Jacqui Raymond - ETKG  
   
The Winner of the Male Winneke:  
Brendan Dennis - Greenacres  
   
LES SEMMENS TROPHY FOR SEASON 2019/20  
   
The Winner of the Girls Les Semmens:  
Lucinda Carney - The Drive Div 4  
   
The Winners of the Boys Les Semmens:  
Hugh Payze - Trinity Div 1 and Errol Wood - Athelstone Div 6  
   
PAT SEMMENS TROPHY FOR WINTER SEASON 2019  
   
The Winners of the Girls Pat Semmens:  
Leah Huynh - ETKG and Lola Rugari - Hectorville  
   
The Winner of the Boys Pat Semmens:  
Aiden Morgan - Beaumont  
   
   
   
   
   
   
   
   


Proudly sponsored by
 
 
 
 
Current Weather
 
Not to be used for determining match cancellations - see by-laws and Bureau of Meteorology forecast only.
 


 
 
Rainfall Radar
 


 
Lightning Tracker


 

 

© Copyright 2011 Eastern Districts Tennis Association Inc. All Rights Reserved.
Website designed by David Sosnowski