E.D.T.A.
 Home
 About Us
     Mission Statement
     Committee
     Facilities
     By-Laws
     Rules
     History
  Senior
     General Information
     Fixtures
     Tables
     Results
     Points Adjustment
     Malcolm Winneke Award
  Junior (Summer)
     General Information
     Fixtures
     Tables
     Results
     Points Adjustment
     Les Semmens Award
  Junior (Winter)
     Fixtures
     Tables
     Results
     Points Adjustment
  Orange Ball
     Fixtures
     Tables
     Results
     Points Adjustment
  Tournaments
     Schedules
     Results
  Photo Gallery
  Club Links
  Downloads
  Site Map
Tennis Australia

WINTER 2017
JUNIOR PREMIERSHIP TABLES
This page updated weekly
(last update Sunday 7th May, 2017)



Downloadable PDF versions of premiership tables
will be posted here, week-by-week
Premiership Table after Round 1  (played Saturday 22nd October, 2016)
Premiership Table after Round 2  (played Saturday 29th October, 2016)
Premiership Table after Round 3  (played Saturday 5th November, 2016)
Premiership Table after Round 4  (played Saturday 12th November, 2016)
Premiership Table after Round 5  (played Saturday 26th November, 2016)
Premiership Table after Round 6  (played Saturday 3rd December, 2016)
Premiership Table after Round 7  (played Saturday 10th December, 2016)
Premiership Table after Round 8  (played Saturday 4th February, 2017)
Premiership Table after Round 9  (played Saturday 11th February, 2017)
Premiership Table after Round 10  (played Saturday 18th February, 2017)
Premiership Table after Round 11  (played Saturday 25th February, 2017)
Premiership Table after Round 12  (played Saturday 4th March, 2017)
Premiership Table after Round 13  (played Saturday 11th March, 2017)
Premiership Table after Round 14  (played Saturday 18th March, 2017)
Premiership Table after Round 15  (played Saturday 25th March, 2017)
Premiership Table after Round 16  (played Saturday 1st April, 2017)
Premiership Table after Round 17  (played Saturday 8th April, 2017)


Div 1A Boys Div 1B Boys Div 1C Boys Div 1A Girls
Div 1B Girls Div 2A Boys Div 2B Boys Div 2C Boys
Div 2 Girls Div 3 Boys Div 3 Girls Div 4 Boys
Div 4 Girls Div 5 Boys Div 5 Girls Div 6 Boys
Div 7 Boys Div 8 Greenball Boys Div 9 Greenball Mixed  

Division 1A Boys
Team Played Won Lost Drawn Sets Games Points
Rostrevor   15   12   3   0   62   456   109*
The Drive   14   11   3   0   60   435   104  
Athelstone Blue   14   9   4   0   54   405   90  
Athelstone White   13   6   7   0   40   343   63*
Glenunga   12   6   6   0   34   313   58  
Trinity Titans Blue   12   5   6   0   34   243   54  
Trinity Titans Red   12   4   5   1   34   278   52  
ETKG Gold   12   4   8   0   30   282   46  
Beaumont   12   3   8   1   18   228   32  
ETKG Green   12   1   11   0   14   202   16*
Back to Top

Division 1B Boys
Team Played Won Lost Drawn Sets Games Points
Trinity Titans   15   11   4   0   51   417   95  
The Drive Green   14   11   3   0   46   392   90  
Glenunga   14   9   5   0   53   381   89  
ETKG   13   7   5   1   49   375   79  
The Drive Silver   12   6   6   0   34   315   58  
Rostrevor   12   4   7   1   32   300   50  
Beaumont Blue   12   1   9   2   28   276   36  
Beaumont Gold   12   1   11   0   19   246   23  
Back to Top

Division 1C Boys
Team Played Won Lost Drawn Sets Games Points
Glenunga White   13   10   3   0   54   385   99*
The Drive Silver   14   11   2   0   50   372   94  
Athelstone   13   6   7   0   47   341   67*
Glenunga Green   12   6   5   0   38   292   67*
Hectorville   11   5   4   0   29   244   54*
Trinity Titans   11   5   6   0   31   270   51  
Glenunga Black   11   4   7   0   26   248   40*
St Peters   11   2   7   0   22   238   32*
The Drive Green   11   1   9   0   11   194   16*
Back to Top

Division 1A Girls
Team Played Won Lost Drawn Sets Games Points
Rostrevor   15   11   3   1   62   462   108  
ETKG   14   9   4   1   50   415   88  
Trinity Titans Blue   14   7   6   1   46   362   76  
The Drive   13   7   6   0   39   322   67  
Trinity/Campbelltown   12   4   7   1   33   292   51  
Trinity Titans Red   12   0   12   0   10   188   10  
Back to Top

Division 1B Girls
Team Played Won Lost Drawn Sets Games Points
The Drive   12   12   0   0   63   411   111  
Burnside/Rostrevor   13   8   5   0   43   354   75  
Burnside Beagles   12   7   5   0   40   327   68  
ETKG   11   7   4   0   37   315   65  
Glenunga   10   3   7   0   25   216   37  
Trinity Titans Red   10   1   9   0   21   200   25  
Trinity Titans Blue   12   2   10   0   11   169   19  
Back to Top

Division 2A Boys
Team Played Won Lost Drawn Sets Games Points
ETKG Gold   14   13   1   0   62   441   114  
Burnside Beagles   14   10   4   0   59   419   99  
Holmesdale   15   10   5   0   49   426   89  
Rostrevor   13   8   5   0   43   341   75  
Glenunga   12   5   7   0   30   297   50  
Trinity Titans   12   3   8   1   34   292   48  
Beaumont   12   1   10   1   24   272   30  
ETKG Green   12   1   11   0   11   196   15  
Back to Top

Division 2B Boys
Team Played Won Lost Drawn Sets Games Points
Rostrevor   14   14   0   0   73   465   129  
Glenunga   15   10   5   0   54   437   94  
Athelstone   14   8   6   0   46   368   78  
Beaumont Gold   13   4   9   0   34   257   50  
Beaumont Blue   12   2   10   0   17   194   25  
Trinity Titans   12   2   10   0   16   187   21*
Back to Top

Division 2C Boys
Team Played Won Lost Drawn Sets Games Points
Burnside Beagles Purple   15   10   4   1   48   401   90  
Hectorville   14   9   4   1   46   381   84  
EAP   14   8   6   0   47   390   79  
The Drive   13   7   6   0   46   356   74  
Trinity Titans   12   4   8   0   32   298   48  
Burnside Beagles Green   12   1   11   0   21   235   25  
Back to Top

Division 2 Girls
Team Played Won Lost Drawn Sets Games Points
Hectorville Blue   14   13   1   0   72   473   124  
Hectorville Red   15   11   4   0   60   436   104  
Athelstone   14   9   5   0   54   406   90  
Glenunga   13   8   5   0   43   356   75  
The Drive   12   7   5   0   42   333   69*
St Peters   12   6   6   0   35   293   59  
ETKG   12   5   7   0   27   245   47  
Beaumont Blue   12   3   9   0   26   242   38  
Burnside Beagles   12   2   10   0   15   186   23  
Beaumont Gold   12   0   12   0   10   162   10  
Back to Top

Division 3 Boys
Team Played Won Lost Drawn Sets Games Points
Beaumont   16   14   2   0   70   499   126  
Trinity Titans Blue   15   11   2   0   59   449   103  
Rostrevor   15   9   6   0   47   409   83  
Glenunga White   14   5   8   0   37   353   56*
Trinity Titans Red   13   6   7   0   29   322   53  
Glenunga Green   13   3   8   1   33   303   47  
Holmesdale   13   3   10   0   26   296   37*
St Peters   13   2   10   1   26   267   34*
Back to Top

Division 3 Girls
Team Played Won Lost Drawn Sets Games Points
Holmesdale/The Drive   15   14   1   0   76   507   132  
Burnside Beagles   16   11   5   0   60   465   104  
Athelstone   15   11   4   0   55   424   99  
Rostrevor/Trinity   14   7   7   0   42   366   70  
Glenunga   13   5   8   0   39   302   59  
St Peters   13   4   8   0   34   295   50  
ETKG   13   3   10   0   24   263   36  
Beaumont   13   0   12   0   3   124   3  
Back to Top

Division 4 Boys
Team Played Won Lost Drawn Sets Games Points
Rostrevor   15   13   2   0   69   469   121  
Glenunga White   16   12   4   0   65   483   113  
Athelstone   15   10   5   0   48   394   88  
ETKG   14   7   7   0   49   356   77  
Trinity Titans Blue   13   8   5   0   40   350   72  
Glenunga Green   13   2   11   0   27   277   35  
Beaumont   13   2   11   0   20   224   28  
Trinity Titans Red   13   2   11   0   16   212   24  
Back to Top

Division 4 Girls
Team Played Won Lost Drawn Sets Games Points
Hectorville   15   13   1   0   68   464   120  
Athelstone   16   10   6   0   54   410   94  
The Drive   15   9   5   0   51   388   87  
Campbelltown Comets   14   6   7   0   36   326   60  
Trinity Titans   13   1   11   0   22   236   26  
Glenunga   13   2   11   0   16   187   24  
Back to Top

Division 5 Boys
Team Played Won Lost Drawn Sets Games Points
The Drive   16   12   3   1   61   462   111  
Glenunga   15   11   4   0   59   452   103  
Rostrevor   15   11   4   0   58   423   102  
Holmesdale   14   8   4   2   44   372   80  
Athelstone   13   8   5   0   46   376   78  
EAP   13   7   6   0   45   380   73  
Hectorville   13   5   8   0   43   357   63  
ETKG   13   3   10   0   28   244   39*
Trinity Titans   13   2   10   1   25   249   35  
Beaumont   13   0   13   0   5   95   0*
Back to Top

Division 5 Girls
Team Played Won Lost Drawn Sets Games Points
ETKG   16   12   4   0   72   494   120  
Burnside Beagles   15   12   3   0   65   460   113  
Holmesdale Gold   15   12   3   0   61   431   109  
Holmesdale Blue   14   5   9   0   29   286   49  
Athelstone/Rostrevor   13   2   11   0   23   236   31  
Beaumont   13   0   13   0   6   103   6  
Back to Top

Division 6 Boys
Team Played Won Lost Drawn Sets Games Points
Glenunga   15   13   2   0   68   457   120  
Rostrevor   16   11   5   0   58   433   102  
Hectorville   15   11   4   0   54   422   98  
The Drive   14   5   9   0   31   323   51  
Burnside Beagles Green   13   3   10   0   26   234   38  
Burnside Beagles Purple   13   0   13   0   21   203   21  
Back to Top

Division 7 Boys
Team Played Won Lost Drawn Sets Games Points
Glenunga   16   12   4   0   60   434   108  
Holmesdale   15   11   4   0   64   443   108  
Campbelltown Comets   15   12   2   0   59   431   107  
Hectorville   14   3   10   1   30   271   44  
Athelstone   13   3   9   0   24   216   35*
Beaumont   13   0   12   1   17   190   19  
Back to Top

Division 8 Greenball Boys
Team Played Won Lost Drawn Sets Games Points
Rostrevor Blue   16   12   2   2   68   487   120  
Rostrevor Red   15   12   2   1   67   474   117  
Trinity Titans   15   11   4   0   63   461   107  
Glenunga White   14   7   4   3   52   390   86  
St Peters   13   6   5   2   45   343   73  
EAP/ETKG   13   7   6   0   39   317   67  
Glenunga Black   13   6   7   0   37   325   61  
Beaumont Blue   13   2   11   0   23   280   31  
Glenunga Green   13   2   11   0   17   228   25  
Beaumont Gold   13   0   13   0   3   120   3  
Back to Top

Division 9 Greenball Mixed
Team Played Won Lost Drawn Sets Games Points
ETKG Green   14   13   1   0   66   451   127*
Trinity Titans   13   9   4   0   53   361   97*
Hectorville   13   9   4   0   45   379   89*
ETKG Gold   12   5   6   0   35   298   60*
Glenunga   12   6   6   0   33   266   57  
St Peters Green   11   4   6   0   28   256   49*
St Peters Gold   12   4   8   0   23   221   39  
Campbelltown Comets   12   3   9   0   26   274   38  
Burnside Beagles   13   2   11   0   21   251   29  
Back to Top


 


 

 

© Copyright 2011 Eastern Districts Tennis Association Inc. All Rights Reserved.
Website designed by David Sosnowski